TRASY BIEGOWE

TRASY BIEGOWE

W Kotlinie Kłodzkiej przy odpowiedniej ilości śniegu znajduje się ponad 200 km utrzymywanych tras narciarstwa biegowego. Trasy te są o różnych stopniach trudności, od płaskich przeznaczonych do nauki biegania, aż po trasy wyczynowe na których rozgrywane są prestiżowe imprezy sportowe. Wszystkie z nich są dostępne dla amatorów narciarstwa biegowego. Wybierz tą, która spełni Twoje oczekiwania.

TRASA KAMIEŃ RUBARTSCHA-ORLICA

(oznaczona na niebiesko-narty, rower, turystyka)

Rozciągają się szczytem górnych stacji wyciągów narciarskich w Zieleńcu do szczytu Orlica-Vchrmezi. Na trasę biegową najlepiej wejść od strony Kamienia Rubartscha, który znajduje się na początku Zieleńca, na przeciw Hotelu Alaska lub można wjechać pomarańczową gondolą. Gdy skorzystają Państwo z wejścia Kamienia Rubartscha jest tam mały parking mieszczący około 15 aut i wyprawę na nartach można zacząć od razu z parkingu. Trasa od Kamienia Rubartscha rozwidla się na trasę prawą-na Orlicę i lewą w kierunku Masarykovej Chaty. Trasa biegowa na Orlicę (prawa) nie kończy się na szczycie. Można bieg kontynuować dalej po trasach czeskich. Natomiast trasą biegową w kierunku Masarykovej Chaty (lewa) przy wyciągu nr 5 można przejść przez polankę na trasę czeską, która w lewo prowadzi do Masarykowej Chaty lub przy wyciągu nr 5 kontynuować bieg prawą stroną łagodnego pasa zjazdowego szczytem górnych wyciągów aż do Masarykovej Chaty. Korzystając z pomarańczowej gondoli na górze najlepiej kierować się w prawą stronę, po pasie granicznym, do tras biegowych lub w lewą stronę szczytem górnych stacji wyciągów do Masarykovej Chaty. Wyprawa szczytem górnych stacji wyciągów jak i zarówno na szczyt Orlicy, przy dobrej widoczności, gwarantuje niezapomniane widoki na Zieleniec i całą Kotlinę Kłodzką. Przy dużej przejrzystości powietrza i panującej inwersji ze szczytu Orlicy widać Śnieżkę. Tuż przy Orlicy, w drewnianej chatce znajduje się skrzynka na listy w której umieszczona jest księga wpisów dla turystów. Wyjątkowej wyprawy!

TRASY BIEGOWE OD MASARYKOVEJ CHATY

(oznaczona na niebiesko- narty, rower, turystyka)

Do Masarykovej Chaty z Zieleńca najlepiej i najszybciej dostać się niebieską nartoramą. Wjeżdżając na górę by pobiegać na biegówkach skorzystaj z niebieskiej gondolki. Wjedziesz wygodnie bez zakładania nart. Dłuższa droga do pokonania jest od pomarańczowej kanapy. Możesz wybrać opcje dojazdu autem z Zieleńca przez Mostowice, Orlickie Zahori aż do dużych i nieodpłatnych parkingów na szczycie koło Masarykovej Chaty. Od Masarykowej Chaty masz trzy możliwości wyboru tras biegowych: na Velką Destnę, na Orlicę przez Bukacka i na Orlice trasami górnych stacji wyciągów. Wybór należy do Ciebie! Zanim pobiegasz odwiedź Masarykovą Chatę i skorzystaj z usług gastronimocznych. Polecam czeskie piwo, czekoladę studencką, kaczkę lub knedle na słodko. Czeka Cię wyjątkowa przygoda!

CZESKIE TRASY BIEGOWE GÓR ORLICKICH

(oznaczona na niebiesko-narty biegowe, rower, turystyka)

To wyjątkowe trasy z uwagi na ich szerokość i systematyczne utrzymanie. Trasy te zawsze posiadają tor do klasyka. Rozciągają się niemalże od początku drogi na Zieleniec i kończą na Masarykovej Chacie lub w Destnej. Początek tej trasy rozpoczyna się po około 1,5 km od skrętu na Zieleniec, po prawej stronie drogi “koło szlabanu”. Z uwagi, że są to jeszcze niższe partie gór nie zawsze z początkiem sezonu panują tam idealne warunki do biegania na nartach. Zaparkować można tuż przy drodze jednakże miejsc jest ograniczona ilość. Od tego miejsca do Masarykovej Chaty trasa może liczyć od 18 km aż do 36 km. Trasa ciągnie się delikatnym wzniesieniem Gór Orlickich. Idealna dla osób początkujących chcących zachwycać się wyjątkowymi widokami. Biorąc pod uwagę mapę z trasami koło Kamienia Rubartscha oraz mapę z trasami wokół Masaryka widać, że te wszystkie trasy łączą się i tworzą jedną całość. Tak więc na trasy biegowe czeskie można dojść z następujących miejsc: koło “szlabanu”, koło “Kamienia Rubartscha”, kanapą pomarańczową, niebieską nartoramą (gondolą), autem przez Mostwoice, Orlickie Zahori do Masaryka lub dalej z miejscowości Destna.

VELKA DESTNA

(trasa oznaczona na niebiesko-narty biegowe, rower, turystyka)

Na trasy Velka Destna najprościej dostaniesz się autem jadąc z Zieleńca przez Mostowice, w prawo przez most, za mostem w prawo, przez Orlickie Zahori aż do parkingów na szczycie pod Masarykovą Chatą. Parkingi pod Masarykovą Chatą sa bezpłatne. Parking w nawigacji "Mapy Google" nazywa się "Parkoviste Serlich". Trasa biegowa rozpoczyna się tuż przy drodze asfaltowej, tuż przy parkingach i początkowo delikatnym wzniesieniem prowadzi płaskowyżem Gór Orlickich. Niezliczone kilometry w okolicznościach pięknej zimowej krainy. Trasy są tam bardzo starannie utrzymywane, bardzo szerokie i zawsze z torem do stylu klasycznego. Na szczycie Velka Destna znajduje się wieża widokowa. Ważnym jest to, że wybierając Velką Destną zwróćmy uwagę na wiatr, gdyż biegasz na szczycie Gór Orlickich. Tam jest dużo odsłoniętych terenów...może mocno wiać. Śnieg na trasie Velka Destna utrzymuje się nadzwyczaj długo a widoki zapierają dech w piersiach. Trasa prowadzi dziesiątki kilometrów aż po wyciągi zjazdowe po czeskiej stronie Gór. Trasa do Velka Destna przeznaczona dla biegaczy, którzy mają opanowane podstawy techniki zjazdowej. Trasa za Velką Destną przeznaczona jest dla biegaczy z opanowaną techniką zjazdową, gdyż za Velką Destną jest ostry zjazd w dół na końcu ze skrętem 90 stopni w prawo. Do parkingu powracamy tą sama trasą.

ORLICKIE ZAHORI

(trasa oznaczona na niebiesko-narty-trasy oświetlone)

Oświetlone trasy biegowe o długości 5 km w miejscowości Orlickie Zahori. Rozciągają się u podnóża Gór Orlickich, pod lasem. Dojedziesz do nich autem jadąc z Zieleńca przez Mostowice, w prawo przez most, za mostem do Orlickie Zahori. Trasy z parkingiem są zlokalizowane po prawej stronie na końcu miejscowości. Trasy przeznaczone dla osób początkujących, średnio zaawansowanych oraz dla wymagających biegaczy. Każdy znajdzie odcinek biegowy dla siebie. Idealne do nauki narciarstwa biegowego na płaskim 2,5 km pasie wzdłuż drogi. Trasy są szerokie z torami do klasyka. W okresie ferii zimowych oświetlane są do 21:00 (krócej w niedziele). Przy trasach zlokalizowany jest nieodpłatny parking dla aut osobowych oraz autobusów. Ciekawostką jest to, że za użytkowanie z tras możesz zapłacić ale nie musisz, wszystko według własnego uznania. Na parkingu znajduje się automat do dobrowolnych wpłat za użytkowanie z tras biegowych oraz toi toi. Na drugim końcu tras biegowych jest wyciąg orczykowy i Bedrichovka Chata. Wyjątkowe miejsce dla rodzin, gdzie każdy chce poślizgać się inaczej a w przerwie napić się gorącej herbaty lub czeskiego browaru. To wyjątkowe miejsce które musisz odwiedzić!

SPALONA

(trasa oznaczona na niebiesko-narty,rower, turystyka)

Wyjątkowe miejsce dla rodzin i grup, gdzie jedni chcą pobiegać na nartach, drudzy pozjeżdżać na stoku, a po zakończonej aktywności zachwycić się wyjątkową kuchnią w schronisku. Polecam placuszki z jagodami!!! Z Zieleńca możliwy dojazd jedynie autem, gdzie podróż trwa około 15-20 min. Tuż przed schroniskiem jest parking i trasy biegowe rozpoczynają się tuż przy drodze.Najdłuższe trasy prowadzą na szczyty: Mała Jagodna i Duża Jagodna, krótsze szlakami turystycznymi pod Jagodną. Wiecej o Spalonej pod linkiem http://www.spalona.com.pl/narty_biegowe.php Trasy na szlakach turystycznych przeznaczone dla osób radzących sobie ze zjazdami na nartach biegowych, natomiast dla osób początkujących polecam trasy na polanie przed schroniskiem. Obowiązkowa miejscówka podczas Twojego pobytu na nartach!

TRASA NARTOROLKOWA W LASÓWCE

(trasa oznaczona na niebiesko-nartorolki)

Trasa zlokalizowana, po lewej stronie jadąc w kierunku Lasówki z Zieleńca. To asfaltowa droga w lesie o długości 4,2 km (w jednym kierunku) pozbawiona standardowego ruchu pojazdów. Na całej długości tej trasy obowiązuje zakaz ruchu pojazdów ale nie dotyczy Nadleśnictwa. Tak więc sporadycznie można na drodze spotkać auto leśniczego lub ciężkie pojazdy wywożące drzewo. Trasa rozpoczyna się wzniesieniem po którym w drodze powrotnej warto zachować szczególną ostrożność (zjeżdżając do auta), a osobom uczącym się biegu na nartorolkach zalecam zejście poboczem. Po tym krótkim wzniesieniu pozostaje już tylko delektować się ciszą, urokiem otaczających lasów i torfowisk. To idealne miejsce do nauki biegu na nartorolkach. Są tu długie i płaskie odcinki oraz delikatne zjazdy i podbiegi. Przed rozpoczęciem biegania na trasie warto zrobić rekonesans trasy z uwagi na częste prace i wycinki Nadleśnictwa. Nie zapomnij o odblasku i kasku! Zachowaj bezpieczeństwo

DUSZNIKI ARENA DAWNA JAMROZOWA POLANA

(trasa oznaczona na niebiesko-narty/nartorolki-trasy oświetlone)

Trasy Duszniki Areny zlokalizowane są tuż przed skrętem z drogi nr 8 w drogę w kierunku Zieleńca (pas lewoskrętu przed zjazdem na Zieleniec). Jeżeli jesteś już dobrze biegającym narciarzem, oczekujesz zróżnicowania terenu, chcesz zmierzyć się z trasami o światowym poziomie to trasy Duszniki Areny są idealne dla Ciebie. Trasy nartorolkowe liczą 1,3 km oraz duża 2,5 km. W okresie zimowym jest więcej utrzymanych tras od 1,3 km aż po 4 km. Początkujący amator również znajdzie kilka odcinków trasy do nauki biegania na głównym stadionie i rundach karnych zarówno na nartach jak i na nartorolkach. By pokonać trasy Duszniki Arena na nartorolkach musisz posiadać doświadczenie w bieganiu na nartorolkach z uwagi na liczne zjazdy, podjazdy i zakręty. Na trasach Duszniki Areny trenują sportowcy, biathloniści i biegacze. Na obiekcie odbywają się zawody lokalne, ogólnopolskie a nawet o randze międzynarodowej. Biorąc to pod uwagę zapoznaj się z aktualnościami dotyczącymi Duszniki Arena o dostępności obiektu dla amatorów, o stanie tras biegowych oraz o godzinach ich oświetlania pod linkiem strony http://dusznikiarena.pl/

Duszniki Arena
TRASA NARTOROLKOWA DUSZNIKI ZDRÓJ - MOSTOWICE

(trasa oznaczona na niebiesko-nartorolki z zachowaniem szczególnej ostrożności)

Trasa nartorolkowa jest droga publiczną także ważne jest by zachować szczególne środki ostrożności! Proponuje założyć ostrzegawczą kamizelkę i obowiązkowo kask! Trenują tu sportowcy z całej Polski, biegacze i biathloniści. Bieg rozpoczyna się z ulicy Wojska Polskiego przy której zlokalizowane są parkingi i prowadzi dolną drogą w kierunku Zieleńca aż do Mostowic. Na rozwidleniu Międzylesie-Zieleniec dalszy bieg można kontynuować w kierunku Międzylesia tzw. Autostradą Sudecką lub zakończyć na dużym parkingu w Zieleńcu. Nie bez powodu proponuje trasę Duszniki Zdrój-Mostowice, gdyż można ją pokonać w obydwie strony pod warunkiem, że biegamy na gumowych kołach. Trasa w jednym kierunku liczy 17 km. Jest to droga o bardzo małym ruchu pojazdów zwłaszcza w środku tygodnia. Odcinek, który proponuje pokonać pieszo jest w drodze powrotnej, krótki zjazd (około 300m) z pochyleniem 12% . Oczywiście tą trasę proponuje osobom doświadczonym w biegach na nartorolkach. Bieg z Mostowic można kontynuować dalej, np. do Masarykovej Chaty czy Spalonej, jednakże należy liczyć się z tym, że musimy posiadać transport powrotny. Droga powrotna na nartorolkach z tych dalszych miejsc jest niebezpieczna z uwagi na długie i liczne zjazdy. Pamietaj, nartorolki hamulców nie mają!

ZAPRASZAM
NA TRENING


Instruktaż indywidualny i szkolenia dla grup zorganizowanych prowadzę stylem klasycznym i łyżwowym, dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych niezależnie od wieku.


ZOBACZ SZCZEGÓŁY